Telefon

(0232) 435 95 47

E-Posta

info@erasmekatronik.com

DATA ANALİZİ

DATA ANALİZİ

 

Günümüzde kurumlar için analiz yapmak yalnızca veri toplamaktan ibaret olmamalıdır. Önemli olan toplanan verileri eyleme dönüştürülebilir bir şekilde analiz etmektir. Kuruluşların bugün çeşitli kaynaklardan toplayabildiği veri miktarı, hangi yöntemlerin işe yaradığını anlama ve ekibin gelecekteki eğilimler için hazırlanmalarına yardımcı olma imkanı sunar. Ancak toplanan veriler düzgün bir şekilde analiz edilemiyorsa sahip olunan tek şey raporlarda yer alan anlamsız sayılardır. İhtiyaçlarınıza ve topladığınız verilerin türüne bağlı olarak doğru veri analizi yöntemleri de değişecektir. Doğru veri analiz süreci ve araçlarıyla, farklı bilgilerden oluşan rakamlar basit ve net bir karar noktası haline gelebilir. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

  1. Doğru Sorular Sorun

Ticari veri analizinize doğru sorular ile başlamalısınız. Sorular ölçülebilir, açık ve öz olmalıdır. Örneğin, işletmeniz artan maliyetler ile karşılaşıyor ve artık rekabetçi teklifler sunamıyorsa bu sorunu çözecek birçok sorudan biri şunları içerebilir: Şirket, kaliteden ödün vermeden giderlerini nasıl düşürebilir?

  1. Ölçümleme Yönetimini Nasıl Olacak?

Belirlediğiniz sorun ile birlikte ana sorunuzu cevaplamak için ne tür veriler gerektiğine karar vermeniz gerekmektedir. Bu şekilde tam olarak neyi ölçeceğiniz konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz. Neyi ölçeceğinize karar verdiyseniz sıra nasıl ölçeceğiniz kısmına gelir. Burada kendinize sormanız gereken birtakım sorular bulunur. Zaman diliminiz nedir? Ölçü biriminiz, örneğin USD veya Euro, nedir? Hangi faktörler dahil edilmelidir?

  1. Verilerinizi Toplayın

Verilerinizi toplarken ve düzenlerken mevcut veri tabanlarından veya elinizdeki kaynaklardan hangi bilgilerin toplanabileceğini belirleyerek ilk olarak bu verileri inceleyerek başlayın. Toplanan verileri, tarihleriyle birlikte bir Excel dosyasında düzenleyin ve devam ederken kaynak notları ekleyin.

  1. Verilerinizi Analiz Edin

En başta belirlediğiniz sorunuzu cevaplamak için doğru verileri topladıktan sonra, daha derin bir veri analizi yapmanız gerekmektedir. Verilerinizi korelasyon bulmak gibi çeşitli şekillerde değiştirerek veya Excel'de özel tablolar oluşturarak analiz edebilirsiniz. Bu aşamada veri analizi araçları ve yazılımları son derece faydalıdır.

Veri analiz süreçlerinde yukarıdaki adımları izleyerek kararlarınızı sağlam bir şekilde toplanmış ve analiz edilmiş verilerle destekleyebilirsiniz.